Proč jsou zvěsti o škodlivosti videoher tak rozšířené

Jednou z oblíbených aktivit nejen dětí, ale i mnoha dospělých, je hraní videoher. A není divu, mohou se tak přenést do zcela jiného světa, být někým jiným, aniž by museli vyjít z domu. Již není potřeba čekat na kamarády – videohru můžeme hrát i sami. Je tedy jen pochopitelné, že jejich popularita prudce vzrostla, a roste v podstatě dodnes. Spolu s ní se však začaly ozývat i hlasy, že nejde o tak neškodnou zábavu, jak by se mohlo jevit. Naopak, někteří lidé je začali označovat jako vysloveně nebezpečné, zvláště pro děti.

 

ruka s ovladačem konzole

 

Tím hlavním problémem, který je trápí, je přesvědčení, že se děti mohou stát více násilnými. Přeci jen, v mnoha videohrách střílíme, bojujeme s mečem, nebo i mnoha jinými různými způsoby zabíjíme protivníky, u některých titulů pak velmi graficky. Objevily se tak obavy, že by děti, které tyto hry hrají, mohly začít zabíjet i ve skutečnosti.

 

děti hrající videohry

 

Je však potřeba říci, že tato spojitost se nikdy nepotvrdila. Naopak, zdá se, že pokud si dítě může svou potlačenou frustraci a agresivitu vybít neškodně ve videohře, má pak mnohem lepší vztahy s ostatními. Zde je samozřejmě nutné zmínit, že bychom se vždy měli řídit věkovou hranicí určenou výrobcem hry.

 

Tím dalším, co mnoha lidem vadí, je negativní vliv na zdraví dětí. Zde je potřeba přiznat, že mají pravdu. Dlouhé zírání do obrazovky poškozuje oči, zatímco nedostatek pohybu vede k obezitě a problémům s ní spojeným. Zde je ale vhodné poznamenat, že vinu zde částečně nesou i rodiče, kteří z důvodu bezpečnosti nechtějí pouštět děti samotné ven, a raději je nechají zabavit se v bezpečí domova u počítače.

 

Nelze tedy jednoznačně říci, zda jsou videohry škodlivé či nikoliv. Záleží na tom, o jakou konkrétní oblast vývoje dítěte nám jde. Přesto i zde jako všude jinde platí, že bychom měli kontrolovat, kolik času u hry stráví, a dávat pozor, aby je prokládali i jinou aktivitou. Tak budeme spokojení všichni.