Kdy jste naposledy vařili rajskou omáčku


Umíte vařit rajskou omáčku? A dáváte do ní dostatek tymiánu a bobkový list? A máte ji raději sladší nebo kyselejší? Rajská omáčka patří k základním pokrmům v jídelníčku škol a některých zaměstnaneckých vývařoven a je to také jedno z nejzdravějších jídel, která si můžeme dopřát. Pokud jste vegetariáni, maso snadno nahradíte vhodnou luštěninou, například Tempehem, smaženým Tofu, Robi, Klasem nebo cizrnou, a samotný základ – omáčka z rajčat zůstává beze změn.

rajská jablíčka

Rajčatová omáčka poskytuje lidskému organismu mnoho živin, vzpomeňme například vitamín C, provitamín A a lykopen, což je silný rostlinný antioxidant, a ve vařených rajčatech je pro naše tělo dokonce lépe využitelný, než v syrovém stavu. Máme tu tedy celou řadu pozitivních motivací, dopřát si tento skvělý, chutný a zároveň zdravý pokrm častěji.

sklizeň rajčat

Nemusíte být však závislí na pěstování vlastní úrody rajských jablíček na balkoně nebo na zahradě, můžete využít dobře dostupných kartonových krabic s rajčatovou šťávou, dodávaných na trh od soukromých pěstitelů. Ti čerstvě sklizené plody nechávají rozmixovat na kaši a ukládají je do speciálních plastových IBC kontejnerů.

IBC kontejner je skládací box s vnitřní fólií, do níž se vlévá obsah tekutých zeleninových šťáv a pasírovaných kousků zeleniny, přičemž objem jednoho boxu činí rovných tisíc litrů. Kontejnery se při skladování a přepravě pokládají na sebe do více vrstev, maximálně však do pěti kontejnerů nad sebou. Udržet kontejner v čistotě je velmi snadné vzhledem k tomu, že jde o tvrzený hladký plast, a navíc se vnitřní vložka po každé nové várce ovoce a zeleniny taktéž vymění za novou.

S IBC kontejnery je přeprava rajčatové šťávy k dalšímu zpracování velmi spolehlivá a rychlá a šetří se tím i přepravní náklady díky efektivnějšímu uložení kontejnerů v přepravním prostoru, na rozdíl od válcových barelů, mezi nimiž vzniká spousta nevyužitelného prázdného místa.