Proč moderní technologie tak rychle zastarávají

Asi každý z nás ví, jak rychle dnes moderní technologie zastarávají. Známe to především u počítačů a hlavně mobilních telefonů, avšak dotýká se to i mnohých dalších oblastí. V podstatě to znamená, že přístroj, který koupíme dnes, je za rok již prakticky neprodejný s téměř nulovou hodnotou.

 

To samozřejmě není pro běžného člověka ideální, neboť to znamená, že si musí často kupovat nové nástroje. I kdyby si totiž chtěl nechat ten svůj stávající a používat jej, většinou to není možné, nebo alespoň ne dlouho – nový software s nimi totiž není kompatibilní.

 

chytrý mobilní telefon

 

Typickým příkladem může být přechod na DVBT signál na televizích. Ty starší typy totiž dokázaly přijímat pouze ten analogový, a ten se nyní vypnul. Každý člověk, který se na televizi chce dívat dál, si tedy musel pořídit novou, která tuto technologii podporuje.

 

Podobně je tomu i u mobilních telefonů, kdy se postupně přechází na stále nové generace signálů. Proto mobil, který je starý například pět let, již s největší pravděpodobností nebude fungovat, a už vůbec nebude schopný se připojit na internet.

 

technologie se dnes vyvíjí překotně

 

Tento proces má samozřejmě své důvody. Tím hlavním jsou neustálé pokroky na poli vědy a techniky, které jsou následně implementovány do výrobků. Ty je pak možné velmi rychle inovovat. To je také důvod, proč je tento výzkum a vývoj často financován právě výrobci a prodejci těchto přístrojů.

 

Nesmíme totiž zapomínat, že se jedná především o způsob, jak mohou výrobci a prodejci vydělat více peněz. Pokud by nám totiž prodali věc, která vydrží třeba deset let, pak by nebyl jejich zisk ani zdaleka tak velký, jako když si musíme prakticky každý rok kupovat nový model.

 

Tyto dvě věci pak jdou ruku v ruce. Říká se, že pokrok nezastavíme, avšak občas by rozhodně neškodilo se zamyslet nad tím, zda jsou všechna ta vylepšení vůbec nutná. Opravdu potřebujeme nový telefon jen proto, že má o jeden fotoaparát víc? Nebo si vystačíme s tím stávajícím? Přeci jen, jsou to naše těžce vydělané peníze, které těmto firmám dáváme.